Czym jest fintech?

Fintech jest pewnym rodzajem najnowszych technologii, które mają za zadanie wprowadzać całkiem nowe rozwiązania w branży usług finansowych. Z tym pojęciem związane są głównie płatności, kantory, banki internetowe, a także pożyczki.

Zarys historyczny

Okazuje się, że nie istnieje jednoznaczna informacja odnośnie tego, kiedy zapoczątkowano pojęcie fintechu. Jednakże stwierdzić można, że z tym aspektem wiązać się może powstanie kart płatniczych (lata 50. XX wieku). Kilka lat później powstawały pierwsze bankomaty, a wcześniej także prywatne czeki. W artykule znanego czasopisma Eilene Zimmerman wskazał natomiast, że bardzo ważną kwestią było wynalezienie w 1865 roku pantelegrafu, który służył do kopiowania na odległość konturowych rysunków. Znalazł on zastosowanie podczas weryfikacja podpisu w bankowych transakcjach.
Kolejnym krokiem prowadzącym do rozwoju fintechu było powstanie elektronicznej giełdy papierów wartościowych w 1971 roku.

Definicja

Warto podkreślić, że raczej nie znajdziemy oficjalnej definicji fintechu. Patrick Schueffel określić to pojęcie jako nowy przemysł finansowy, korzystający z najnowszych technologii, które mają na calu poprawić działalność w sferze finansowej.

Fintechy są od podstaw tworzone na bazie innowacyjnych technologii (więcej – pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-prawne/fintech-insurtech-doradztwo-prawne.html), bazując także na jak najmniejszej liczbie formalności, co pozwala konkurować z bankami stacjonarnymi co do szybkości realizowania usług różnego typu. Jednak niezwykle istotny jest fakt, że banki w dużej mierze nadal mają przewagę nad sferą internetową – cieszą się zaufaniem klientów, zdobytym doświadczeniem odnoście zarządzania ryzykiem, a także rozpoznawalnością marki. Przepisy finansowe są tutaj stosowane sprawnie i poprawnie, co zostaje doceniane przez klientów.

Fintech – zastosowanie

Fintech znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach biznesowych, takich jak: działalność banków internetowych, faktoring, kryptowaluty, pożyczki w sferze online, kantory online, płatności internetowe, zarządzanie inwestycjami, zarządzanie kredytami, zamawianie usług online, przelewy dokonywane w czasie rzeczywistym, zarządzanie wydatkami itp. Innowacyjność i praktyczność to jedne z wielu korzyści, jakie daje stosowanie tej nowoczesnej technologii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie coraz ciekawszych rozwiązań, gdyż są one zgodne z potrzebami klientów. Dzisiejsze możliwości, jakie daje strefa online są ogromne, dlatego z chęcią z nich korzystamy. To pozwala zaoszczędzić czas i koszty w wielu sytuacjach naszego życia.